Profesionalna orijentacija učenika – faktori izbora budućeg zanimanja

Dragi osmaci,

Nalazite se na kraju osnovnog obrazovanja i prirodno je pitanje šta, kuda i kako dalje. U dilemi ste kako odabrati obrazovni profil odnosno zanimanje koje je najbolje za vas.

Pred vama se nalazi nekoliko saveta kako da pravilno izaberete buduće zanimanje i upišete srednju školu:

• Prvi korak je detaljno informisanje o vrstama srednjih škola, smerovima koji se u njima izučavaju i zanimanjima za koje pripremaju.
  • Izbor obrazovnog profila ili budućeg zanimanja treba uskladiti sa vašim sposobnostima, osobinama i interesovanjima.
  • Važno je znati da interesovanja i sklonosti nisu ista kod svih osoba. Potrebno je odabrati zanimanje ili školu adekvatnu vašim sposobnostima i interesovanjima. Pogrešan izbor zanimanja i škole može doneti nezadovoljstvo i svakodnevni stres.
  • Pri izboru srednje škole je pored sklonosti i interesovanja potrebno sagledati i mogućnosti zaposlenja. Bilo bi korisno da među traženim profesijama na tržištu rada pronaći za sebe inspirativno zanimanje.
  • Jedan od faktora o kome moramo da vodimo računa jeste i zdravstveno stanje.

Ukoliko imamo neke zdravstvene teškoće, neka zanimanja ne možemo obavljati.

• Takođe, veliku ulogu u odabiru buduće škole i zanimanja imaju i roditelji, porodična finansijska situacija, odvajanje od roditelja i slično.

Greške koje se mogu javiti pri upisu srednje škole i izboru zanimanja:

• Nedovoljo poznavanje zanimanja.
  • Loša ili nerealna procena sposobnosti.
  • Izbor budućeg zanimanja prema željama roditelja, a koje nisu skladu sa vašim željama, sposobnostima i interesovanjima.
  • Upis srednje škole u koju idu vaši drugari.
  • Izbor srednje škole prema utiscima drugih npr. „laka i teška škola“ ili „popularna škola“.
  • Upis u bilo koju školu jer ne znate šta da upišete.

Dragi osmaci, pred vama je jedna od važnijih životnih odluka. Da bi izbor budućeg zanimanja bio adekvatan i dobar, bitno je da vaša odluka bude promišljena, a ne rezultat slučajnosti. Primenite savete koji su navedeni. Takođe, ja kao psiholog škole ću vam, prilikom savetovanja, pružiti podršku i imaćete priliku da rešite eventualne nedoumice ili dileme u izboru vašeg budućeg zanimanja.

Zapamtite, izbor budućeg zanimanja je samo vaša odluka, mora da odgovara vama, a ne vašim  roditeljima, drugarima i nastavnicima!

Želim vam puno uspeha u izboru budućeg zanimanja!

Ivana Orlović, master psiholog